General Discussion

A questionable butterfly

People

Hinotekmachines
jc
Pamhamill57
Websitebuilderprofessional
son of robin
Summerhousedetoxcenter
Valentinesdayideass
majorp
Julie May
Scapegoat
276
15
majorp
majorp
09 Aug 2017 14:38

Many of you if not all has at some time shopped in one of the major super markets. Some of you many not care a tinkers cuss about the prices some of them charge for their goods.

You must have seen a tirad of price reductions or buy one get one free. There is a " mysuper market" on line service where any one can compare prices between stores, I have used it for years and it is surprising how much you can save by looking at all of the major stores prices and compare one with another. For sometime now I have noticed that the price given on line is different from the price in store and you have guessed it 'always dearer. Yesterday I went to ASDA NA and the prices that I was told by "mysuper market was different from what ASDA were going to charge me, well I changed my mind after I had a word with ASDA customer services. Just one item I was interested in was 790kg pkt Kellog's cornflakes. I was ready to buy 8 boxes, which would have saved me about £4 against all of the other stores. But no, ASDA price was £2.49 per box and not buy two for £4 as was stated on line.

On my way back home I quite by chance called into "Bargains Galore" Kingsteignton, and low and behold, 790kg box of Kellog's cornflakes just £1.99p per box, what a bargain. I have been in touch with  "My supermarket" and they have told me that the prices they provide for all of the stores, is from the individual stores on line price list but "My supermarket puts them all in one place.

https://www.google.co.uk/search?q=my+supermarket&oq=my+supermarket&aqs=chrome.0.69i59j69i60l2j0l3.112017j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8

leatash
leatash
09 Aug 2017 20:03

Well i have calculated that it's not worth shopping around i will explain. I only shop at Sainsburys once a week in necter points i get on average £143.00 per year that is made up of food shops vouchers and online surveys. Now if i go to Newton Abbot Asda,Tesco it's 9.6 miles it costs 45p per mile to run a average car so a round trip £9.00 thats £468 per year so add that to my necter points and its approx £12.00 per week and thats not including my time.  So the question is can i in the same time it takes to go to Sainsburys there and back in less than a hour can i save £10 by shopping around. In fairness i have taken into account the cost of taking the car to Sainsburys 1.9 miles. 

majorp
majorp
10 Aug 2017 10:41

leatash, so you think that saving £4 on just 8 items is not worth shopping around. I plan my journey's so that I do not waste money on that. Quite where you get 45p per mile makes me think you are driving a double decker bus. I kill many birds with one stone, so the saying goes-I think. You may think the nectar card and vouchers are a good idea. You should watch a programm on BBC called "rip off Britain". The latest episode I have just watched sould open many eyes as to what is going on (price wise) in our super markets, but as I have said, "many do not care a tinkers cuss about the prices some of them are charge for their goods. But if you are not interested in saving money, thats fine by me, it's your choice.

leatash
leatash
10 Aug 2017 11:26

They are AA and RAC figures not mine folk dont realise what it costs to run a car fuel.vel,insurance,servicing,tyres,depreciation,mot etc etc and it can rise to 68p per mile depending on the car but hey it's your choice so if the AA,RAC are correct it cost you £9.00 to save £4.00.  And of course if you only take the fuel into account there is no way you saved £4.00 if you want to save money look at the whole picture if you get 40 mpg it would take half a gallon to newton and back £2.20. and thats being conservative.

3 Agrees
leatash
leatash
10 Aug 2017 11:37

I have friends who go to Teighnmouth to get fuel as they save 1 or 2 pence a litre and they dont see it costs them more to get it than they save, "hows that they say" well a tank only hold a max 60 litres saving 60p or a max of £1.20 but first you wont get 60 litres the tanks never that empty and its 10 miles there and back so it costs that in fuel to get it. But they still do it why a dont know but as they say theres nowt stranger than folk. 

1 Agree
Lynne
Lynne
10 Aug 2017 11:40

And don't forget the time it takes to shop around and the availability of supermarkets.

Not everyone has the time. And not everywhere has a selection of supermarkets in close vicinity to choose from.

Until recently we had a dearth of supermarkets in this area. No option but to travel to Exeter or NA. Now there is a Sainsburys in Dawlish and a Morrisons in T'mouth.  Plus some co-op outlets. And a Waitrose in T'mouth. 

leatash
leatash
10 Aug 2017 12:19

I have just recieved from Sainsbury's this morning vouchers to save £12 on a £60 pound shop and vouchers to save 12p 0n a litre of fuel when spending £60 now i get these every month and always use the money of a shop ones but rarely use the fuel coupons as they tend to coincide with each other shame really.

majorp
majorp
10 Aug 2017 18:34

The AA and the RAC have inluded everything to work out the MPG and they don't include PCN for parking contraventions or FPN for speeding or other motoring offences which most people get sooner or later, but once you have paid your tax, insurance, mot if that is required, that takes a big chunk out of your running costs because you have alrady had to pay for it. £12  voucher is it worth it?

I have already explained how I can save £4 on just four items which cost me £16. So on a £60 shop, you could probably save more than the £12 voucher.

Good luck on all your calculations.

leatash
leatash
10 Aug 2017 19:23

Well i have been driving for over 50 years and never had a parking ticket a speeding fine or never stopped for any motoring offence and the point about the cost per mile of running a car is the what it costs to keep that car on the road each year and whatever you may think it cost you dosh to get the four items unless you walked.

majorp
majorp
10 Aug 2017 20:00

Aern't you lucky! there are very few that have escaped one or the other. Regarding the costs. I gather that you have already bought a vehicle, taxed it, insured it and got it mot'd (if required), You garage it for 364 days and then on the 365 day, drive it a mile down the road, thats an expensive miles to the gallon job.. Those costs are included in the AA/RAC calculations whether you use you car or not. If you do not drive your car for one day less than twelve months (zilche miles) how much has that vehicle cost you so far? You then drive one mile down the road and use fuel to do it, add that to the underlined part above and it works out a very expensive MPG.

I thought this thread was about super market prices, not it has turned into another topic. Why don't you start another thread about motoring costs, petrol costs, servicing charges, etc,etc.

 

JD2017
JD2017
10 Aug 2017 20:16

It always makes me smile wryly when people assume that in-store grocery prices are going to be the same as online prices. 

 

Oh, and for the sake of accuracy, there's no such store as "Bargains Galore" in Kingsteignton. It's "Home Bargains", who are one of those short shelf life merchants. 

leatash
leatash
10 Aug 2017 20:44

Its easy dont break the law and the thread hasnt changed i just brought to your attention that savings carry a cost NOTHING IS FREE.

majorp
majorp
10 Aug 2017 20:55

It makes me laugh as well, but as it is from the store that advertises the prices, then if they do not have a good enough reason to keep to the advertised price, then maybe trading standards should look into it, which I am given to understand, they have been in certain parts of this country.

And the bargain shop shelve life is not as bad as you are referring too. !2months for a packet of cornflakes is ok by me. Don't get me started on sell by dates and use by dates. I attended a meeting orchestrated by the NFU many years ago when that topic was scaring the death out of many farmers, until it was explained to them how they could use those dates to their advantage and are still doing it to dat as well as many others. Farmers have not looked back since. Mottos from farmers. "if they are selling something, it is the best money can buy", "I they are buying something, it is not up to scratch". When they are having good times, complain like hell to the NFU their mouth piece, when they are having dad times, complain again. I can see that many ordinary folk have not yet learnt that art.

We are one of the most backward nation's in the world when it comes to haggling. Some holiday makers who travel abroad will know that some store holders get embarrassed if you do not hagglea price.

majorp
majorp
10 Aug 2017 21:14

Why do some people try and tell us it is (FREE). How much did the £12 voucher cost?

leatash
leatash
10 Aug 2017 23:58

Nothing its   £12 of a £60 shop in store or online direct from Sainsburys and necter i presume you have never recieved any. But as nothing is free in this life there will be a hidden cost of course there is  but i today bought goods to the value of £60.02 and paid £48.02 a saving of £12.

Comment Please sign in or sign up to post